Akyaka – Faralya (Uzunyurt Köyü)- Perdue Otel – 1. Gün

Sonunda güzel bir tatil planı varsa, uzun ve yorucu çalışma dönemi çekilebilir hale geliyor 🙂 Motivasyonu olabildiğince yüksek tutan planların ardından, sezonu bitirdik, eve döndük, daha bir soluk almadan yollara düştük. Bu seyahat için aslında bir keşif turu da denilebilir. Yoksa güneyin yeşili, koyları, köyleri bitecek gibi değil, her yeri bitirsek bile tadına doyulacak gibi değil.

Velhasıl hızlandırılmış bir turla, 5 güne biraz dinlenme, daha çok yeni yerleri görme heyecanımızı sığdırmaya çalışıyoruz.

İlk Durak Uzunyurt köyü, yani Faralya. 360 km lik yolun -özellikle Marmaris sonrası virajlı olduğundan, yaklaşık 5 saatte varılabiliyor.

ekran-alintisi

Sabah erkenden yola koyuluyoruz, kahvaltıyı yolda bir gözleme ile yapmayı hayal ediyoruz. Bir buçuk saatlik yol sonunda epey acıkmış olsak da hoşumuza giden bir yer bulamadığımız için durmuyoruz. Çine’yi geçince yolun solunda gördüğümüz “Yayla Piknik”  için ilk kavşaktan dönüyoruz.

yayla-piknik

Bölgenin yerlisi, orta yaş üstü bir çift, gelen iki masaya kahvaltı hazırlamaya çalışıyor. Sezon bitti düşüncesiyle biraz hazırlıksız yakalandılar sanırım 🙂 Biz de acele etmeyin, sıkıntı yok diyerek telaşlarını yatıştırmaya çalışıyoruz 🙂 Güzel manzarada, elde açılmış hamurdan iki otlu gözleme ve üç çay için 15 lira ödeyip yola devam ediyoruz..

Virajlı, iniş çıkışlı yollarda off pufff derken karşınıza bir anda Gökova körfezinin müthiş manzarası çıkıyor. Hemen seyir terasına yanaşıp bir fotoğraf molası veriyoruz.

gokova-korfezi

 

Körfez manzarasından sonra aşağı inerken, Akyaka’ya şimdi mi girsek, dönüşte mi diye konuşurken, tabelayı görür görmez sapıyoruz Akyaka yoluna.

 

AKYAKA

Hemen yol bilgilerini de paylaşalım;

izmir-akyaka-harita

 

Akyaka’ya döndükten sonra deniz kenarına kadar ağaçlar size eşlik ediyor. Belediye binası, meydanı, dükkanları, örme taştan yolları ile çok sevimli bir kasaba.

Güzellikleri ve doğaya saygılı duruşları ile Akyaka Evleri kasabanın en büyük özelliği. Ulalı olan Nail Çakırhan linkte okuyacağınız, koşuşturmacayla geçen uzun hayat yolculuğunun ardından doğduğu topraklara dönüyor. 1971 yılında Akyaka’da geleneksel mimariye, çevre ve doğayı da içine alan yorumunu katarak bir ev yapıyor. Bu ev 1983’te dünyanın en saygın mimarlık ödülü kabul edilen “Ağa Han” ödülünü alıyor. Ödüllü evin fotoğraflarına da buradan bakabilirsiniz .  -TIK-

akyaka-evleri

 

akayaka-evleri-2

 

Azmak Çayı’nda buz gibi suya ayaklarınızı sokacağınız yerler yapılmış.

Ayaklarını soktuktan sonra ben suya girerim diye kahramanlık gösterecek arkadaşlar içinde kıyıdan girilecek yerler de var.

azmak-cayi

 

Yazın çok kalabalık olduğu için denize girilmesi keyifli olmayan bu plaj, şimdi son misafirlerini ağırladığı için huzurlu ve sakin. Tam deniz zamanı yani!

akyaka-sahil-plaj

Plajın bittiği yerde Akyaka Orman Kampı (Gökova Orman Kampı)  başlıyor. Çadır kuracaklara, karavanla gideceklere tüm imkanlar sağlanmış. Bunun yanında taş ve kagir evler de günlük olarak kiraya veriliyor. Gezilmeye doyulmayan, keşfedilecek pek çok yeri bulunan diğer önemli nokta da bu orman kampı.

orman-kampi

 

akayak-genel-gorunum

Bir başka zaman, Akyaka için planlar yaparak buradan ayrılıyoruz. Daha yolumuz uzun…

 

FARALYA

Aslında Ölüdeniz desek herkes bilir ama burası Ölüdeniz’den sonra dar, virajlı yollarda 13 km’yi yarım saatte gideceğiniz yolun sonunda varılan, Kelebekler Vadisi’nin 2000 metre yüksekliğine kurulmuş, saklı bir cennet. Köyün kurulduğu yer insanı ürkütüyor açıkçası, uzaktan maket gibi görünen uçurum dibine kurulmuş evler sanki şiddetli bir rüzgarda yapıştırıldığı yerden sökülüp, boşluğa savrulacakmış gibi duruyor. Yorucu yolculuktan ötürü bir an önce otele yerleşmek istiyoruz. Bu yüzden fotoğrafa çok zaman ayıramıyoruz. Ama Onedio’ya bakabiliriz tabii : – TIK 2 –

 

PERDUE

Perdue: İngilizce’de de var, Fransızca’da da. Her iki dilde de saklı, gizli, gizlenmiş anlamına geliyor. Gerçekten gizlenmiş! Hiç bir yerde tabelası yok! Yolun solunda “X”  ler bulunan bayrakların olduğu alan otoparkı. Aracınızı buraya bırakıyorsunuz, safari araçları ile sizi alıp 15 dakika hoplaya zıplaya, bazen yüreğinizi ağzınıza getirecek, yol değilde patika denilecek yerlerden sizi otele götürüyorlar. Kapıdan girdiğiniz andan itibaren biraz deniz, biraz huzur kokusu. Her şeyi o kapının dışında bırakıyoruz. İçeride muhteşem bir koy, zevkle yaratılmış keyif noktaları, harika bir bahçe, ahşap üzerine kurulmuş 11 çadır oda. Yani doğanın cömertliği içine serpiştirilmiş izole bir yaşam alanı.

Sercan’dan detaylı bir bilgilendirme ve cep telefonumuzu alıyoruz. (Sizi kesinlikle rahatsız etmiyorlar, siz bir ihtiyacınız olursa, telefonda kayıtlı olan, restoran, bar ve ya Sercan’ı arayarak isteğinizi bildiriyorsunuz) Her keyif noktasını keşfetmek üzere, odaya eşyalarımızı bırakıp, dışarı atıyoruz kendimizi.

perdue-oda-manzara

 

perdue-havuz

 

perdue-jakuzi

 

perdue-teras2

 

perdue-gun-batimi

 

perdue-kahvalti-2

Kahvaltı görüldüğü üzere en iyilerden, birinciliği Zeytinbağı Otel’in kahvaltısıyla paylaşabilir.

Akşam yemeği, a la carte olarak veriliyor. Menü içeriği çok geniş değil. Yemeklerin lezzeti gayet yerinde. Çok pahalı mı derseniz, böyle bir tesis için normal denilebilir. Bazı kalemler için uygun da sayılabilir. (Yalnız kadeh şarap çok pahalı!)

Bunun haricinde dikkat edilecek konu, sinekler! Akşam otururken bacaklarımızı, yiyip bitirmişler de sonradan fark ettik. Odada bulunan “Off” spreyi sıkmadan çıkmayın deriz.

Bir de deniz derin ve sanırım sürekli bir çalkantılı buralarda. İyi yüzme bilmeyenler zorlanabilir. Havuzun suyu da soğuk gelebilir.

perdue-deniz

 

Uzun ve yorucu yolculuktan, hatta aynı şekilde bir sezonun ardından Perdue’de huzuru buluyoruz.

İkinci gün için Köyceğiz ve Selimiye planlarını yapıyoruz.

 

oludeniz-panaromik
Ölüdeniz

 

https://ilkergoz.com/2016/10/03/koycegiz-selimiye-2-gun/

 

 

Yorumlar kapatıldı.

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: