Votkanın Tarihi

history-of-vodka-votkanın-tarihi

Votkanın tarihi 14.yüzyıla kadar gidiyor.

Anavatanın neresi olduğu konusu, Polonya ve Rusya’nın arasını açacak boyutlara kadar gelmiştir.

Her iki devlette ilk biz yaptık dese de tahıldan damıtılmış içkilerden bahseden ilk yazılı kaynağa Polonya’ya ait belgelerde rastlanmaktadır.

Belgeleri bir kenara bırakırsanız, Ruslar votkanın tarihi boyunca en çok tüketen ve üreten olarak votkanın sahipleri olduklarını dünyaya kabul ettirmişlerdir.

europe-map-polonya-rusya-votka-haritası

Votka kelimesinin köküne bakıldığında da her iki ülke dilinden izlere rastlanmaktadır.

Diğer damıtılmış içkilerin hikayesinde olduğu gibi; Rusya’da ilk olarak 15. Yüzyılda Moskava’da üretilen votka da, tıbbi amaçlı olarak manastırlarda üretilmiştir.  -Başlangıcın manastırda olma nedeni de keşişlerin İtalya’ya olan yolculuklarında damıtma tekniklerini öğrendiği sanılmaktadır. –

Kolonya ve dezenfektan olarakta kullanıldığı bilinmektedir.

Soğuk iklimi olan Polonya, Rusya ve diğer Slav ülkelerinde insanların içini ısıtan votkanın, popüler bir içki haline gelmesi çok uzun sürmemişti.

collective_vodka_drinking

Soylulara en kaliteli ve saf votkayı sunabilmek için yarışan üreticiler, 17. yüzyıla gelindiğinde votkayı 3-4 kez damıtmaya ve kullandıkları suyu arıtmaya başlamışlardı.

En kaliteli votkanın üretilmesi ise odun kömürü filtresinin kullanılmasıyla başladı. Artık sadece su değil içkinin kendisi de filtre edilerek daha mülayim yumuşak bir içki elde edilmişti.

Votkanın Doğu Avrupa ve İskandinavya bölgesi dışında tanınması ve tüketilmesi ikinci dünya savaşı sonrasında olmuştu. Farklı ülkelerden gelen askerlerin votkayı ülkelerine götürmesiyle votka tanınmıştı.

 

rus-ve-amerikalıların-votka-tüketimi
Ne olursa olsun,
Amerikalıların votka aşkı Ruslarınki ile kıyaslanamaz 🙂

 

Yorumlar kapatıldı.

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: