Votka Nedir?

vodka-brands-votka-markalarıTüm damıtılmış ürünler içinde özel tadı, kokusu, rengi olmayarak en saf olanı votkadır.

Tat ve aroması olmayan votkayı, o ham alkol tadından kurtaran; filtreleme, işlemidir. Önceleri sadece su filtrelenirken artık votka üretildikten sonra da filtreleme işlemi uygulanmaktadır. Böylece daha yumuşak, içimi daha kolay bir alkol elde edilmiş olur. Süzme işlemi için genllikle odun kömürü kullanılşmaktadır ama bunun haricinde ince kum ve karbon fitrelerde kullanılır.

Votka yeterli şeker içeren tüm tahıllardan üretilebilir. Fakat en kaliteli votkalarda ilk tercih çavdar olmak üzere arpa, buğday ve patates tercih edilir. Bunların dışında mısır, şeker kamışı ve üzüm de kullanılmaktadır.

Votka üretiminde çoğunlukta klasik “Patent Still(Coffey Still) “dediğimiz sürekli damıtım aygıtları kullanılmaktadır. (Damıtma aygıtları için “Tıklayınız”)

Diğer içkilerde de olduğu gibi, ülkerler topraklarında yetiştirdikleri ürünlere göre votkanın ham madesini belirlerler. Genellemeler şu şekilde :

Rus ve İsveç votkaları ağırlıklı olarak buğdaydan yapılır,

Polanya votkaları çavdar ve patatesten,

Finlandiya votkaları arpadan,

Amerikan (American) votkaları mısırdan yapılır.

vodka-votka-nedir

Votkanın kalitesnini ve karakterini belirleyen temel unsur, nerede üretildiğinden çok hangi maddeden ve nasıl üretildiğiyle ilgilidir.

Standart votkalar genel olarak dinlendirilmeden, yıllandırılmadan şişelenerek piyasaya çıkar.

Şimdilerde zorlu pazar koşulları ile firmalar ürünlerini çeşitlendirmiştir. Bu nedenle farklı aromalarda votkalar, iki defadan fazla damıtılmış ve filtrelenmiş votkalar, yıllandırılmış votkalar gibi üst segment ve değişik sınıflarda votkalar piyasada yer almaktadır.

 

Votka Nedir?” için 2 yorum

  1. Cok fazla bloğunu okudum, bu konudaki genel kültürün cok taktire şayan. Açıkçası bir barmen olarak bana bile cok fazla ışık tutan yazılarını okudum. Cani gönülden tebrik ederim 😊

Yorumlar kapatıldı.

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: