Fırıncala’da Kahvaltı

İzmir’de doğan markalardan biri olan “Özsüt”e hep sempatiyle bakmışımdır. İşe ilk başladıkları Kemeraltı’ndaki küçücük bir dükkandan bilirim markayı. Ben tatlıcı halini bilirim, ama daha öncesinde İzmir Sefer Usta’yı yoğurt ve kaymağı ile tanımış. O dükkan hala aynı yerinde durur ama marka zaman içinde tatlıcıya ve oradanda yürüyüp bu günlere gelmiş işte.

Piyasa da mantar gibi artan kahve dükkanlarından önce, Özsüt markasını tatlı dükkanı konseptinden çıkarıp, cafe haline getirerek belki de bu markanın bu kadar sağlamlaşmasını sağlayan adımı atmıştı. -Yine İzmir’de doğan Bolulu Hasan Usta aynı başarıyı gösteremedi mesela- Daha sonra yine bu kahve dükkanlarının altında kalmamak için bazı mağazalarına “Özsüt Fırın” adı vererek yemek servisine başladı.

fırıncala-logo

Şimdilerde İzmir’de yeni moda fırın konseptli kafeler!  Öncüsü “Alsancak Unlu Mamüller”, arkasından “Dostlar Fırını”… Özsüt’te durumu farketmiş olacak ki; son yarattığı marka Alsancak’ta açtığı fırın : “Fırıncala”.  “Fırıncala”nın idaası: “geleneksel ve çağdaş unlu mamüllerini, hijyen standartlarına uygun, katkı maddesi kullanmadan, doğal malzemlerle hazırlamak”. Ama bunun yanında menüsünde Özsüt ürünlerini de bulunduruyor tabii.

fırıncla-kurupasta

fırıncala-tezgah

Mekanın üst kat teras kısmında bulunan balkon, eğer kenarda yer bulabilirseniz çok keyifli oluyor.

 fırıncala-teras

Biz de Fırıncala balkonunda “Özsüt Ege Kahvaltısı”nı denedik. Ve Çok memnun kaldık, gayet doyurucu, ürünler taze ve lezzetli. Yalnız çayın üç bardakla sınırılı olması tiryakileri tatmin etmeyebilir.

özsüt-fırıncala-alsancak-kahvaltı
Özsüt/Fırıncala’da serpme kahvaltı

 Kahvaltıda neler var, sayalım :

Ezine Peynir,

Tulum peyniri,

İzmir teneke tulum : Peynileri çok beğendik, gayet büyük dilimler, yeterli,

Kaymak,

Siyah/Yeşil Zeytin, (zeytin standart, fakat kekik ve zeytin yağı ile güzelleşmiş)

Cherry domates, (cherry domates olduğu için çok daha iyi tabii – normalde bu mevsimde domates tüketmemeyi tercih ediyoruz ama benim için domatessiz bir kahvaltı düşünülemeyeceği için bu durumun istisnası oluyor)

Salatalık, yeşil biber,  (bu mevsimdeki  salataların tamamı gibi bunlar da saman gibi, yemedik açıkçası)

Sahanda yumurta,

Bal,

Vişne ve frambuaz reçeli,

Kurutulmuş domates, (zeytin yağı ile birlikte geliyor, gayet iyi)

Salam,

Tereyağ,

Kızarmış ekmek, (kızartılmış ve ya ısıtılmış olarak gelen ekmek çeşitleri harika)

3 Bardak çay, (dediğim gibi tiryakilere yetmeyebilir)

.

fırıncala-teras3

fırıncala-duvar-resim

fırıncala2

.

Yorumlar kapatıldı.

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: