“Baby Shower” olur da, “Home Shower” neden olmasın?

Yazmayı düşündüğüm pek çok şeyi bir kenara bırakıp, içlerinden buna karar kılma nedenim İzmir’e, yeni bir eve taşınmış olmam tabii ki.

Arkadaş, ottur-çöptür bitmiyor evin işleri, eksikleri. -Gerçi bir süre ara verme kararı aldım ya, o da ayrı-.

Bir de geçen hafta Özgür kardeşimin yeni koltuklarını taşırken yaptığımız “baby shower” muhabbetinden sonra (konunun oraya nasıl geldiğini hiç sormayın; biz de bilmiyoruz), bir aydınlama ve bu aydınlığın içinden “home shower” neden olmasın fikri çıktı. Bu fikir çok da işime gelince hemen paylaşayım dedim 🙂

 yeni-taşınacak-eve-hediye-ev-hediyesi

***

“Baby shower”ın kritigini yapmayacagim diye basladim ama kendimi tutamayacağım sanırım.

Arkadaş; aslında bebek hediyesi de, ev hediyesi de, düğün hediyesi de; hepsi bizde var. İşleyişi biraz farklı, Türk usulü sadece.

Hediyeler, ihtiyaçların çoğu tamamlandıktan, bebek doğduktan, eve yerleştikten sonra geliyor ya hani;  biraz geç kalıyor sanki!

Örnekse; baby shower. Bizdeki tezahürü loğusa şerbeti için gelenlerin getirdiği hediyeler diyebiliriz sanırım.

Ama bebek kısmetiyle geleceğine, kısmet biraz daha erken davranıp gelemez mi ki?

Çocuk doğduktan sonra gelen hediyeler,  pek çok şeyi aldığına pişman etmez mi?

“Yapacak bir şey yok, gelenek-görenek böyle : hediye; sen hazırlıkları yaptıktan sonra gelir…” kanunu bir teklif versek değişmez mi?

 

***

Takıldığım bir diğer konu da; aynı hediyeden ihtiyaçtan fazla gelmesi. Genelde getirene ayıp olmasın diye hepsi bir şekilde kullanılır, özellikle de hediyeyi getirenin yanında. Hediyeyi kullandığını getirene  ispatlayamıyorsan, hiç olmadı Whatsapp’tan fotoğrafı gönderilir.

***

“Doğmamış çocuğa don biçilmez lafı, taşıdığı mecaz haricinde artık işlevselliğini yitirmiştir.”

Hadi bakalım, resti çektim, şimdi onlar düşünsün!

.

Neticede bu atraksiyon bebeğin ihtiyacı olabilecek şeylerin arkadaşlar tarafından karşılanmasını, (…oku çıkarılmadan) düzenlenecek organizasyonla anne adayının hamilelik süresince yıpranan psikolijisinin düzeltilmesini, böylece aileye hem ekonomik hem de psikolojik olarakta desteklenmesini hedefliyor.

Bu arada yabancılarda anne adayı “bebek partisi veriyorum, öyle pasta börek ye git olmaz, bana bu hediyeleri alıp gelin ” diyor gibi algılanıp, konu komşunun diline düşmesin, ayıplanılmasın diye, atraksiyonu en yakın arkadaşı düzenliyor, hem de anneye iş çıkmasın diye kendi evinde!

baby-shower-partisi

Bizde şu aralar uygulandığı gibi “bak ne kadar Sosyetikim”,  “baby shower”ım var; gel kız, bak yer kiraladım, şirket tuttum, süsledim püsledim, hiç bir masraftan kaçınmadım” denilmek istenmiyor yani.

***

Netice olarak diyeceğim odur ki; baby shower olur da, home shower neden olmasın?

Olsun, olsun. Hem de amacına uygun olsun.

Hemen de burada başlasın 🙂

  yeni-eve-tasinma-heyecanı-ve-hediyesi

 

 

 

 

Yorumlar kapatıldı.

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: