Bira İçince Neden Sık Tuvalete Gidilir?

PeePeeDance_Ref

Vücuttaki idrar miktarını ayarlayan ve buna bağlı olarak su ve tuz miktarının dengelenmesine yardımcı olan “Antidiuretic” adı verilen bir hormon var. (Kısaca “ADH”). Bu arkadaş, görevi sürekli idrar üretmek olan böbreklere, su ve tuz miktarındaki değişikliğe göre çalış ve ya çalışma diyor. Kandaki su miktarı azaldığında böbreklerin çalışmasını durduruyor ve vücuttaki suyun dengelenmesine etki ediyor.

efes-pilsen “Antidiuretic” hormonunun salgılanmasını etkileyen en büyük etkenlerden biri alkoldür, alkollü içecekler  içinde de bira!

Yani alkol aldığınızda -özellikle bira içtiğinizde- vücuttaki ADH salgılanımı azalıyor, böbreklerde kendisine dur diyen olmayınca, fazla mesai yaparak vücuttaki suyu idrar haline getiriyorlar. Bu nedenle sık sık tuvalete gidiliyor.

Sıvı olarak biranın tuvalet ihtiyacı doğurması da bir gerçektir fakat aynı miktarda su içtiğinizde aynı sıklıkta tuvalete gitmediğnizi düşünürseniz, tuvalet ihtiyacı doğuran etmenin aslında AHD olduğunu daha iyi anlıyouz.

Alkol aldıktan sonra vücudun su kaybı fazla olduğundan, sabah uyandığınızda bir sürahi suyu kana kana içiyorsunuz. İyi de yapıyorsunuz, ayılmak için; vucudun kaybettiği suyu geri alması gerekiyor çünkü!

 

Alkolün haricinde kahve ve idrar sötürücü olarak bilinen diğer bitkiler ve maddelerde aynı etkiyi yaparak ADH nin salgılanmasını etkiliyor ve böbreklerin idrar üretimini arttırıyorlar.

 

BİRA Hakkındaki diğer yazılar için tıklayınız!

 

Yorumlar kapatıldı.

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: