En iyi Kahvaltının Adresi

kahvaltı-masası

Senelerdir, kahvaltısı double espresso yanına viski bardağında kola olan biri olarak, kahvaltıları yorumlamaya çekinebilirdim, ama kahvaltı konusunda bilirkişi kabul ettiğim yol arkadaşım sayesinde buna cesaret edebiliyorum.

Abartmıyorum; ortaokuldan sonra hafta sonları ve ya izin günü hariç, akşam yemeği olarak yaptığımız kahvaltıları da saymazsak, neredeyse hiç kahvaltı yapmadım.

Benim için kahvaltı; ev halkı ile birarada yapılıyorsa kıymetli ve bir iftar sofrası kadar kutsal. Haftada bir kahvaltı masası başında birleşen ev halkı ve arkadaşlar için, hazırlanmasından bitimindeki kahve keyfine kadar bir paylaşım ortamı oluşturan canım kahvaltı, işte böyle kaliteli zaman geçirmenizi sağladığında benim için keyifli hale geliyor.

Şimdilerde bu birliktelik ortamı dışarıda, şu çeşit çeşit kahvecilerden barlara kadar her mekanın sunduğu kahvaltılarda oluşturuluyor. Başta hanımefendiler olmak üzere, tüm hafta çalışanların  sofra kur-kaldır- topla ile uğraşmaktansa dışarıda bu keyfi yapmak istemelerini son derece haklı buluyorum.

Fakat biraz seçici olmak gerekmez mi?

.

İzin günü hafta sonu olanlar için; kalabalık, gürültü, otopark sorunu, temizlenmeyen masalar, işlere yetişemeyen garsonlar, eksik gelen yiyecekler, hiç gelmeyenler, unutulanlar, yeni gelen müşterilere yer açmak adına, yiyenlerin bir an önce kalkması için gözünün içine bakan patronlar… ve sonunda bu kötü hizmetlere ödediğiniz haddinden fazla paralar… hazırlıklı olunması gereken durumlardan bazıları.

Diğer bir konu da ürün kalitesi meselesi. Marketten aldıkları, çoğu evinize almayacaginiz kalitede ürünleri, özensiz, bir şekilde sunuyorlar. İnsan bu tarz mekanlara gittiğinde biraz daha özellikli şeyler arıyor. Kahvaltıda sıcak bir ekmek, güzel bir çay, köy yumurtası, ev yapımı ürünler -en azından bir kaç çeşit-, lezzetli bir domates, yufkadan değilde hamuru elde açılmış, sacda pişirilmiş gözleme…

.

İsterseniz; konuyu daha fazla uzatmadan, mutluluğunuzu büyük ölçüde etkileyecek, keyifli bir kahvaltı için daha seçici olun diyerek toparlayalım ve  denediğimiz mekanları sizlerle paylaşmaya başlayalım.

cemal-süreya-kahvaltı

Kozbeyli Sofrası, Foça, Kozbeyli Köyü

Foça yoluna çıktığımızda akşam nerede yiyeceğimizden çok ertesi sabah kalvaltıyı nerede yapacağımızın derdine düşmüştük. Öneriler ve bloglarda yazılan yorumlar arasında, elemeyi yaptıktan sonra kalan iki aday arasın bir seçim yapmamız gerekiyordu. Kozneyli Sofrasında karar kıldık.

İzmir’den Eski Foça yoluyla gelecekler için; Çanakkale yolundan Foça istikametine döndükten sonra 10 km devam ederek, sağdan Kozbeyli’ye, soldan Gerenköye ulaşılan yol ayrımına varıyorsunuz. Sağ taraftan Kozbeyli yoluna girdikten sonra da 5 km kadar köy yolunda devam etiğinizde, köye girmeden 50 m mesafede olan Kozbeyli Sofrası’nın tabelaları sizi karşılıyor.kozbeyli-haritası-ulaşım-nasıl-gidilir

(Yeni Foça İzmir yolu üzerinden gelecekler için; Gencerli’de Kozbeyli Köyü sapağından giriyorsunuz. Köy meydanını geçince sağınızda kalacak yokuşta yer alıyor. Tabelalar yine yardımcı olacak.)

Şanslıydık ki çıtır çıtır yanan odun sobası yanında bir masa bulabildik. Pazar sabahı her kahvaltı mekanı kalabalık olduğu için, buradaki kalabalığı dert etmedik. Ne de olsa sobanın yakınında, cam kenarında, Foça manzaralı bir masa bulmuşuz, nankörlük etmeyelim!

kozbeyli-köyü-kozbeyli-sofrası-soba-foça

Mekan sahibi bey ve hanımefendi kasada duruyorlar ve ufak tefek işlere destek veriyorlar. Masalardan siparişi alan, tahminime göre akrabaları olan arkadaş her şeye yetişiyor. İlgili, güleryüzlü, yoğunluğa rağmen sorularımıza kibar bir şekilde cevap veriyor.

Tecrübelere dayanarak söyleyebiliriz ki; gözleme, bazlama, sahanda yumurta, menemen vb. takviye yapacaksanız dört kişi için -peynir- hariç iki kişilik kahvaltı yeterli olabiliyor. Biz de öyle yapılım dedik. Garson arkadaş iki kişiliğin yetmeyeceği konusunda kibarca ısrar ettikten sonra, 4 kişilik serpme kahvaltımızı ve termosta çayımızı gönderdi.

Bunların haricinde ekstra olarak; sucuklu-pastırmalı-sade yumurta, haşlanmış yumurta, omlet, mıhlama, otlu-patatesli-peynirli-kıymalı-nutellalı gözleme, taze portakal, nar suyu, köy sütü de var.

kozbeyli-köyü-kozbeyli-sofrası-organik-kahvaltı-foça

Serpme kahvaltıda ise peynirler güzel, domates salatalık yeterliydi. Kendi yaptıkları portakal-böğürtlen-ceviz reçeli çok başarılı. Sıcacık getirilen köy ekmeğine bir yerde dur demezseniz, gözlemeye ve yumurtaya yer kalmayabilir. Bu arada gözleme de epey büyük yapılıyor. Bence bitince ikinciyi isteyin (hem de sıcak sıcak)

Farklı bir ürün olarak reçelinden başka, on saatlik işleme tabi tutarak yaptıkları “tartı” diye bir şey var, ben çok beğendim.

Kişi başı 20 lira olan serpme kahvaltı fiyatı yediklerinizin lezzetine ve kalitesine bakınca normal olduğunu söyleyebilirim.

(“Tartı”nın adını hatırlamadığım için; öğrenmek ve nasıl yapıldığı ile ilgili biraz daha bilgi almak üzere aradım. Fakat, iş yeri sahibi olduğunu sandığım kişi pek bi ketum, hatta ters denilecek bir tavırla, siz kimsiniz nereden arıyorsunuz vb. sorunca, pek öğrenesim kalmadı! –Adı “ne söylediğiniz kadar, nasıl söylediğiniz önemli” olacak ve hizmet sektörü başta olmak üzere herkesin okuması gereken kitabı yazmaya bir kez daha karar vererek telefonu kapattım. 🙂

 

Yorumlar kapatıldı.

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: