Bira Markaları Hakkında Kısa Kısa – 1

beer-brands-bira-markaları

efes-şişe-bira-beerEfes : Alkol oranı % 5’tir. Efes Pilsen’in ideal içme soğukluğu 6-8 derecedir.

 

efes_lightEfes Light : Rahat içimi ve serinletici tadı ile öne çıkan Efes Light hacmen %3 alkol derecesi ve %40 daha  düşük kalorilidir. 1993 yılında üretilmeye başlanana Efes Ligt, Türkiye’nin ilk light birasıdır. İdeal içme soğukluğu 6-8 derecedir.

EfesDarkEfes Dark : 1998 yılından bu yana üretilen Efes Dark’ ın alkol oranı % 6,1 dir. İdeal içme soğukluğu 6-8 derecedir.

Efes Dark Brown coffee flavoured beer

  Efes Dark Brown : Kahve aromalı dark biradır.

 

efes-extra-tek-yon-50-cl-bira

 Efes Extra : Alkol oranı %7,5 olan, yüksek alkollü bira çeşididir.

 

 

bi_gusta-bira-efes

 Gusta : Efes Pilsen in kendi adında başka isimle çıkardığı ilk biradır. Buğday birasıdır. % 5 alkol içerir.

 

 

gusta-dark-sise Gusta Dark : Almanlarca meşhur olan Dunkel Weissbier’ın,  Efes tarafından imal edilenidir. Yani dark buğday birasıdır. Alkol oranı % 5,5 tir.

 

miller_bira-beer

  Miller : Miller Genuine Draft, cold filtered tekniğiyle üretilen ilk biradır. Cold filtered, üretim aşamasında her türlü sıcaklıktan uzak durmasını sağlayan üretim tekniğidir. Miller %4,7 alkol oranına sahiptir ve ideal içme soğukluğu 3-4 derecedir.

 

tuborg_gold_bottle_hires Tuborg Gold : 1873 yılında Danimarka’da doğan Tuborg markası, 1969 yılından beri Türkiye’de de üretilmektedir. % 5 alkol oranına sahiptir.

 

 

tuborg_green_bottle_beer Tuborg Green : Tuborg Pilsener ismi 2007 yılı itibariyle Tuborg’un Doğu Avrupa ülkelerinde kullandığı marka ismi olan “Tuborg Green” olarak değiştirildi. % 4,4 alkol oranı, depozitolu yeşil şişesi, çek aç kapağı, üretimde dinlenme esnasında soğukta bekleme özelliği ile farklılıkları vardır.

 

tuborgficiTuborg Fıçı (şişe) : 6 aylık raf ömrü olan taze ve kolay içimli biradır. Şok pastörizasyon ile üretilir. Alkol oranı %5 .

 

t_beer_neutral (1)T Beer (Tuborg) : Altın sarısı rengiyle, hafif yapısı ve kolay içimiyle serinletici ve rahatlatıcı bir bira. % 4,9

 

tuborg_mexicana-beer-bira T Beer Mexicana (Tuborg) : Tuborg’un ürettiği agave ve limon aromalı bira. % 5,96

 

tuborg-special-bira-beer

 Tuborg Special : %7,5 lik alkol oranıyla, Tuborg’un ürettiği yüksek alkollü biradır.

tuborg-kış-birası Tuborg Kış Birası : 1 lt lik pet şişelerde satılır. Yüksek ısıyla kavrulan maltın verdiği koyu renge sahiptir. Alkol derecesi % 6 dır.

 

 Heineken-New-BottleHeineken : Hollandalı Lager türündeki bira. Gerard adriaan heineken’in 1863 yilinda (22 yasindayken) amsterdam’da annesinden aldigi odunc parayla satin aldigi kucuk bir bira fabrikasiyla basladigi, bugun 170 ulkeyle, dunyanin en cok ulkesinde satilan bira markasidır.

      

 mariachi-bira-beerMariachi : Efes tarafından üretilen, tekilanın ham maddesi olan agave bitkisi ve limon ile aromalandırılmış biradır. Hafif içimlidir. Tercihe göre şişenin ağzına limon dilimi takılarak servis edilir. 5-6 decede içilmelidir.

 

 mariachi-black-bira-beerMariachi Black : Mariachi’den farkı alkol oranıdır. Daha sert içimlidir. Alkol oranı % 6.

becks-bira-beerBecks : 125 ülkeye ihraç edilen Becks, Almanya’nın en çok ihraç edilen biradır. Dünyada üretildiği 5 ülkeden biri Türkiyedir. İdeal içim soğukluğu 3-5 derecedir.

 

 taps-beer-bira-aleTaps : 2002 yılında, İstanbul’da Türkiye’nin ilk Brewpub’ı (kendi birasını üreten restoran)  TAPS açıldı. Taps, bira muslukları manasına gelmektedir. Daha sonra işleri büyüten TAPS, Gebze’de kurduğu TAPS Brewery ile craft bira üretimine başladı. Üretimini  1516 da kabul edilen alman bira yasasına uygun olarak yapmaktadır.

 

 Grolsch_premium_lager_bottle_beer-biraGrolsch : Dünyada 80 ülkede tüketilen Grolsch, doğal malzemelerle üretiliyor. Grolsch’un diğer özelliği ise geleneklerine bağlı bir bira olması. Swingtop (sallanır-kapak) olarak adlandırılan ve metal kapağın icat edilmediği yıllarda bütün içeceklerde kullanılan porselen kapağı, şişelemede daha masraflı olmasına rağmen hala kullanılıyor. Şişelerin üzerinde etiket kullanmayan Grolsch, bu sayede tüketiciye günlük kullanım için güzel bir saklama şişesi de sunuyor.

 

 Corona-bira-beerCorona : Meksika’ya özgü açık sarı renkli bir bira türü. 1925 yılından itibaren üretilmeye başlanmıştır.

 

 draught_pint_guinness-beer-biraGuinness: Guinness, İrlanda’ya özgü siyah bir bira türü (Stout). Arthur Guinness’in 1756 yılında Dublin’de kurmuş olduğu Guinness bira fabrikası tarafından üretilmektedir.

 

 turktuborg_skol-bira-beer Skol : ilk olarak kuzey Avrupa ülkelerinde satışa sunulmuştur. İskandinav dillerindeki anlamı “şerefe”dir. Dünya bira pazarının en çok satılan 2 markasından biridir. Türkiye’de pet şişede satılan ilk biradır. Pet şişe 3 katmandan oluşur ve güneşin zararlı ışınlarından birayı korur. 8 ay raf ömrü vardır.

 

 vole-beer-biraVole : 2007 yılında satışa sunulan Vole Double-Lagering yöntemi ile üretilmektedir. Bu teknikte bira fermante edildikten sonra soğutularak önce 8° de, sonra 2° de bekletilir. 2 kere bekletilen bira -1 dercede filtrelenip, tadının tam olarak oturması sağlanır.

 

 carlsberg_beer-biraCarlsberg : Danimarka birasıdır. Etiketinde bulunan taç sadece Danimarka Kraliyet ailesine hizmet veren markalara verilen, saygınlığı simgeleyen bir semboldür. Bu simgeyi kullanabilmek için Kraliyet ailesine 10-15 yıl tedarikçi olmak gerekir. 2001 yılında Türk Tuborg AŞ hisselerinin % 95 ini alarak sahibi olmuştur.

 

 bomonti-bira-beerBomonti ( Efes ):  Adını İstanbul’un en eski semtlerinden birine vermiş olan Bomonti Bira Fabrikası, ülkemizde modern bira üretim tekniği ile imalata başlamış olan ilk bira üretim tesisidir.

 

 

 

“Bira Markaları Hakkında Kısa Kısa 2”

okumak için tıklayın

BİRA Hakkındaki diğer yazılar için tıklayınız!

 

 

Bira Markaları Hakkında Kısa Kısa – 1” için 3 yorum

 1. Merhaba;

  Naldöken İzban istasyonunun tam karşısındayız. Bira çeşitleri olarak İzmir de en iyisi biziz 🙂

  Peroni Nastro Azurro

  Fuller’s London Pride

  Becks

  Fuller’s London Porter

  Hoegaarden

  Fuller’s Golden Pride

  Leffe Blonde
  Fuller’s Frontier
  Leffe Radıeuse

  Brewdog Punk IPA

  Carlsberg

  Brewdog S.A.M.
  -Guinness
  Brewdog Dead Pony Pale Ale
  -Corona
  Gara Guzu Çok Yakında 🙂
  -Weihenstephen
  Meantime Çok Yakında 🙂
  -Somersby
  Heineken Çok Yakında 🙂
  -Duvel
  -Grolsch
  -Samuel Adams
  -Miller
  -Erdinger

  telefon numaramız : 0232 365 65 11

  1. Kesinlikle Cenk 🙂 hatta yerli sermaye ve butik üreticiler diyerek destek yelpazesini genişletelim 🙂
   Bu yazı çoook önceden yazıldığı için eksikler var, biliyorum. Bu yüzden yenilenecek ve ya ikinci bölüm eklenecek. Tek ihtiyacım olan şey zaman 🙂

Yorumlar kapatıldı.

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: