Sıcacık Bir Ege Kasabası; FOÇA

İzmir’in hemen dibinde, sıcacık bir Ege kasabası Foça.

Yeni Foça var bi de! Orada pek bir şey yokmuş! Bu kulaktan dolma bilgiyi gidip gördüğüm gördüğüm zaman yorumlayacağım 🙂 Şimdi konu Foça!

 

İzmir’den Foça’ya ulaşım için Çanakkale yolunu takip etmeniz gerekiyor. Menemen’i geçtikten kısa bir süre sonra sola dönerek Foça yoluna giriyorsunuz.

Çanakkale yolu geniş rahat bir yol iken, bu ayrımdan sonraki yaklaşık 25 km gidildikten sonra Foçaya varan yol tek gidiş ve tek geliş. Kışın, hafta sonları günübirlik giden gelenler nedeniyle hareketli oluyor. Jandarma yol üzerinde radarla hız kontrolü yapıyor!

Metro ve İzbanla – Hatay tarafından aktarmalar beklemeler dahil – yaklaşık 1,5 saat sürüyor. Halkapınar da aktarma ile İzban Aliağa yönüne biniyor, Hatundere durağında iniyorsunuz. İzban’ın çıkışındaki otobüs durağından Foçaya giden belediye otobüsüne biniyor, otogarda iniyorsunuz.

İzmir otogardan Foça’ya gidecekler için telefon numaraları : Foça Birlik : 0232 812 11 24, S.S Foça Koop : 0232 812 21 96

Yeni-Foça-yol-harita

Çanakkale yolundan Foça istikametine döndükten Bağarası köyünden geçerek ilerliyorsunuz. Pazar günleri kurulan Bağarası pazarından, çoğu bölgeden elde edilen ürünlerden almak için bir mola vermek isteybilirsiniz. 

Ayrıca bu yol üzerinde kahvaltı ve öğle yemeği alabileceğiniz mekanları da göreceksiniz. Gerçekten iyi bir kahvaltı yapmak isterseniz, bir sonraki yazıyı beklemeniz gerekecek.

foça

Ve otogarı gördüğünüzde Foçaya varmışsınız demektir. Soldan devam eden yolu takip ederseniz yat limanına gidiyorsunuz. Otogarın karşısında köşede bulunan Akbank’ın önünden çarşıya girerseniz yolun sonu sizi balıkçı barınağına ve meydana çıkarıyor.

Acemi seyyah ve sonradan gurme olarak biz, otogardan sola doğru başladığımız yürüyüşümüze yat limanı önünden devam ediyoruz. Sahil boyunca deniz kenarı çok güzel bir yürüyüş parkuru. İskelelerde oturup tertemiz denizi ve ayaklarınızın altında yüzen balıkları görmek ayrı bir keyif.

Sahilin sonu patika bir yol ile foça körfezi girişindeki fenere ve balıkçı barınağına varıyor. Aynı yoldan dönüp kıyı şeridini takip ettiğinizde Foça kalesinin surları önündeki yürüyüş yolunun sonunda balık restoranlarına ve küçük balıkçı barınağına çıkıyorsunuz.

O kadar yol geldik, hiç durmadan güzel de bir yürüyüş yaptık, dilimiz damağımız kurudu. O zaman sahildeki mekanlardan birine oturup bir yorgunluk ayranı içelim! Kale Cafe yi tercih ettik. Pişman da olmadık.

Buradan kalkınca sahil şeridindeki yürüyüşümüze devam ediyoruz. Kıyı boyunca deniz kenarında bu sevimli evlerde kalanları kıskanarak yolun sonunda askeriyeyi görüneye kadar devam ediyoruz.

Dönüşü sokak aralarından yapıyoruz. Meydana yaklaştıkça çok sevimli dükkanlar ve restaurantlar karşımıza çıkıyor, notlarını alıyoruz. Özçekim yapmazsak olmaz, aman diyim 🙂 Balıkçı heykeli önünde özçekimimizi de yaptıktan sonra çarşı içine giriyoruz.

Bu arada balıkçılar sabah avladıkları balıkları tekneleri önünde satıyorlar. İlgilenenlere önerilir!

Çarşı içinden geçerek başlangıç noktamız olan otogara çıkıyoruz.

 

 

 kale-kafe-cafe-foça

Mekanlar

Kale Cafe : Denizin hemen dibinde, Bykuş’un yanında konumlanmış güzel bir mekan. Biranın yanınada kabuklu fıstık ve mısır ikram olarak veriliyor, çay ise büyük bardakta kurabiye ile taze olarak servis ediliyor. Servis yapan arkadaş çok ilgili ve güler yüzlü, fiyatlar da çok uygun, daha da ne olsun.

kale kafe foça2 

 

ehlikeyf

 

Mavi Greek Restoran: Mekan bir kaç ay önce açılmış. Balık restoranların yanında yer alıyor. Yunan ve Türk müzikleri çalıyorlar (sanırım bu dönemde balık restoranları arasında tek canlı müzik yapan, -ki tercih etme nedenimiz oldu-) bas gitar, akustik gitar, buzuki ve vokalden oluşan dört kişilik gurup başarılı.

Mezelerde farklı bir çeşit yok, lezzet olarak da kötü değil ama harika olmuş dediğimiz de olmadı.

Kaşık salata çok başarılıydı.

Ara sıcakta kalamar, balıkta deniz levreği çok iyiydi.

Fiyatlar genel olarak normal, balık biraz pahalıydı. Bir kaç gün önceki fırtandan ötürü fiyatlar geçen haftaya göre yarı yarıya artmış.

 

 

Kalacak yer :

Kalacak yer için çok fazla pansiyon ve otel seçeneğiniz var. Fakat fiyatların uygun olduğu söylenemez. Bu dönemde Çeşme de kalmak bile daha uygun fiyatlı olur.

Otellerin fiyatları için booking ve ya diğer sitelerden aldğınıza itibar etmeyin, beğendiğiniz oteli arayıp bir de siz fiyat alın derim. (Pazarlık sünnettir tabii)

Foça Palas Otel : Bina olarak yeni, karşılama güler yüzlü, mobilyalar yeni, yatak rahat, çarşaf-havlu-yastık kılıfı temiz, klima iyi ısıtıyor, sıcak su sıkıntısı yok,  fiyat normal.

Otel girişinden itibaren koridor ve odalara kadar sinmiş bir sigara kokusu, temizlik zayıf, dolap üstleri tozlu, banyo armatürleri tozlu ve su lekeri var, oda çok küçük (bir gece kaldığımızdan bizim için problem değil, ama sizin için olabilir).

 

Yorumlar kapatıldı.

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: