Biranın İçeriği

 

Alman Bira Saflık Yasası ( Reinheitsgebot ) 1516 da yürürlüğe girdi. Daha sonra tüm Alman bir üreticileri tarafından kabul edildi.  Kanun; en kötü ekonomik şartlarda dahi tüm halkın bira içebilmesi için fiyat belirleyici ve rekabeti denetleyici maddeleri içerir. Bu özelliği ile de, dünyanın en eski gıda tüzüğü ve tüketiciyi koruma kanunu olma özelliğini taşır. En önemlisi ise; bira yapımında kullanılacakları bir standarda bağlıyor olmasıdır. 

 

beerprocess-biranın-içeriği

 

1516, Alman Bira Saflık Yasası ( Reinheitsgebot ) kabulünden sonra yapılan tüm biralar sadece malt, şerbetçi otu ve sudan oluşuyor. Bunların haricinde  1800 lerde Pastör’ün (Pasteur) fermantasyonda mayanın önemini keşfetmesiyle maya da bu içerikte yerini almıştır.

Bunun haricinde biranın içine katılan mısır, pirinç, şeker vb. herhangi bir katkı maddesinin biranın tadına katkısı olmadığı gibi sadece maliyetleri düşürmeye yöneliktir.

 

  1.  MALT,

  2. MAYA,

  3. ŞERBETÇİ OTU,

  4. SU

 

 

 

MALT

bira-maltı

Biranın ana maddesidir. Çeşitli tahıllardan elde edilebilir. Fakat iyi bira için arpa kullanılmalıdır. Çok iyi bira içinse iyi bir arpa.

Bira üretiminde genellikle arpa maltı kullanılmasının nedeni;

  • veriminin daha fazla olması,

  • sert kabukları sayesinde daha geç böceklenmesi,

  • diğer tahıllara göre daha zor küflenmesi,

  • bu nedenlerle arpanın daha uzun süre stoklanabilmesi,

  • kimyasal bileşiminden dolayı daha iyi şekerlenmesidir.

Malt biraya lezzetini verir. Ayrıca maltın içinde bulunan nişasta alkolün oluşmasını sağladığı için, biradaki malt büyük önem taşır.

Maltların değişik türleri vardır.

Bu maltlar kavrulmuşluk derecesine  1 ile 600 aralığında bir renk skalasında yer alır. Bu kavrulmuşluk derecesine “Lovibond” adı verilir.

Biranın rengi bu maltların kullanım oranına göre belirlenir. Örneğin Pilsen biraları  2-3L  malt kullanılarak üretilir.

 

 Örnekler:

bira-maltıo-chocolate

pilsencaragold-bira-maltı

 

 

 

 

 

MAYA

 

open-fermentation-açık-mayalama

Malt içinde bulunan nişasta “mayşeleme” adı verilen bir  işlemin  sonunda şekere dönüşür. Yani mayşeleme maltta bulunan nişastanın enzimsel aktivite ile şekere dönüştürülmesi işlemidir. Bundan sonra maya devreye girer. Maya maltta oluşan şekeri tüketir ve tükettikçe alkol ve karbondioksit ortaya çıkar. Yani malt mayalanmış (fermante edilmiş) olur.

 

Maya, sofra şekeri ve mısır şurubunu da fermante ederek, alkol oluşturabilir. Bunların kullanılması halinde bira yapımındaki maliyetler düşürülmüş olur. Tabii maltın mayşelenmesinden değil de, haricen ilave edilen bu şekerler biranın doğallığını bozar.

Su katıldığını düşündüğünüz biralar bu şekerlerin fazla miktar da kullanılmasındandır. İçtiğiniz doğallığını yitirmiş, aromasız bir biradır.

Maya, aynı zamanda bira türlerini de belirler. Örneğin Ale ve Lager aslında maya türleridir.                                            Ale mayalar 21-27º  gibi oda sıcaklığında harekete geçerler, meyve ve çiçek aromaları taşırlar.                            Lager mayaları 7-12º de harekete geçerler, daha buruk tadları vardır.

 beer-yeast-bira-mayasıdry_beer_yeast

 

 

 

 

ŞERBETÇİ OTU

Beer and hop in basket

Şerbetçi otu çiçeğinde; reçine ve yağlardan oluşan “lupulin” isimli madde bulunur. Reçineler; acılık ve koruyucu özelliği verirken, yağlar ise; aromayı verir.

Aromatik şerbetçi otları ve acı (bitter) şerbetçi otları olmak üzere ikiye ayrılırlar.

Mayşeleme işleminden sonra biraya katılarak kaynatılır. Biranın karakterini ve aromasını oluştururlar.

Aromatik olanlar 15 dakika kaynatılırken, acı (bitter) şerbetçi otları 1 saate yakın kaynatılır.

Farkı görmek için Efes ile Tuborg %100 malt ı deneyerek karşılaştırabilirsiniz. ( Efes’in yoğun acılığı kullanılan şerbetçi otundan kaynaklanmaktadır. )

Humulus lupulus-şerbetçiotu-hops

Humulus_lupulus-şerbetçi-otu-hops

hops-şerbetçiotu

 

 

 

 

SU

İçki yapımında suyun öneminden bahsetmek istersek, BURADA bahsedilmişi var.

Pilsen, Dortmund, Münih, Vien, Londra gibi şehirlerin biraları bu kadar ünlüyse burada çıkan kaynak suyunun etkisi çok büyüktür. 

su-water

 

Kendi birasını yapmak isteyenler için ŞÖYLE BİR ŞEY ‘ de var.

 

 

BİRA Hakkındaki diğer yazılar için tıklayınız!

Yorumlar kapatıldı.

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: