Aperatif – Dijestif

aperatif-aperativo-aperitif

 

Aperatif  (imla kılavuzunda: Aperitif); Latince açmak anlamına gelen “Aperire” kelimesinden türemiştir. Fransızca’da “Aperitif”, İtalyanca’da “Aperitivo” olarak geçer. İştah açıcı anlamına gelir.

Aperatifler yemeklerden önce içilirler. Genellikle düşük alkollüdürler ve yemek öncesi günün yorgunluğunu alarak içeni gevşetirler.

Hafif lezzetleri ile kendisinden sonra gelecek yemek ve şarapların önünü kesmezler. Ama ölçünün de kaçırılmaması gerekir.

ABD’de, 50 li yıllarda, iş adamları arasında öğle yemeklerinde ard arda üç tane Dry Martini içmek moda olmuş. yemek sonları mayışanlar, sızanlar yüzünden Başkan Roosevelt olaya el koymuş :                                           “Baylar üç Martinili öğle yemeklerine artık bir son verin. Çalışma zamanı…”

Apertif içkilere örnekler : Vermouth lar, Campari, Aperol, Şaraplar, Şampanya ve ya Köpüklü şarap, Rakı …

Aperatif kokteyllere örnekler : Gimlet, Kir, Dry Martini, Negroni, Manhattan, RobRoy …


 

dijestif-digetif-digestive

 

Dijestif; kelimesi “hazmettirme” anlamına gelen “digestion” dan türemiştir.

Sek içilebilen dinlenmiş sert içkiler ile ot ve köklerden yapılmış acı içkiler, yemek sonrası hazma yardımcı olurlar, yemeği bastırırlar.

Kanyak, armagnac, brandy, grappa gibi üzüm kökenli damıtılmış içkiler, Fernet Branca ve ya Underberg gibi bitterler, Chartreuse, Benedictine, Amaretto likörler, port ve sherry gibi kuvvetlendirilmiş şaraplar  ideal dijestiflerdir.

Dijestif kokteyllerden ise; Brandy Alexander, Black Russian, Grasshopper, Old-Fashioned…dir.

Bunlardan bir-iki kadeh yemeklerin karmaşık tatlarını toparlar, damaktan siler ve ağızda güzel bir tat bırakır.

 

 

 

.

Yorumlar kapatıldı.

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: