Bar Stoğu ve “Par Stock”

 

 

Bardaki içecekler kontrol edilerek eksikleri tamamlanır. Her barın ihtiyacını karşılayacak içki stoğunun olması gerekir.

Barda bulunan malzemelerin stokları “par stock” denilen listelerle takip edilir. Bu listeler her bar için ayrı olarak hazırlanır. Birimin yoğunluğu, tüketilen içecekler, geçmişte yapılan satışlar, genel ve dönemsel misafir profili göz önünde bulubdurularak hazırlanır.

 

Tasty-Beverage-Shelf-par-stock-bar-stok

 

Par Stock genelde “düşük sezon” ve “yüksek sezon” olmak üzere iki şekilde hazırlanır. Malzemeler  düşük sezonda, yüksek sezona  göre daha az sayıda bulundurulur.

Ayrıca bu listelerde her üründen en az ve en fazla bulunması gereken miktar da yazılır.

Bazen gelen misafir grubunun profiline göre bu listelerin dışına çıkıldığı olabilir. Duruma göre  fazla tüketilen içkilerin stoğunun arttırılması, tüketim azaldığında fazla malzemenin depoya ve ya tüketilebilecek diğer barlara transfer edilmesi gerekmektedir.

Örneğin, Avrupalı misafirlerin arttığı zamanlarda şarap, köpüklü şarap, bira, cin, bitterler ve tabi ki bira stok miktarının arttırılması gerekebilir. Rus misafir sayısı fazla ise;  kanyak, votka, martini,bira benzerleri arttırılmalıdır.

Stokların fazla olması işletme için fazladan maliyet demektir. Ayrıca fazla stoğun saklanması, takibi ve kontrolü de zordur. sayım esnasında da zorluk yaşatır.

Barmenin görevlerinden biri de bu stokları takip etmek, elinde ihtiyacından fazla malzeme bulundurmamaktır.

 

 

.

Yorumlar kapatıldı.

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑