KOKTEYL & KOKTYEL HAZIRLAMANIN PÜF NOKTALARI

 

İngilizcesi “Cocktail” dir. Cock; horoz, tail de kuyruk anlamına gelir.

Memleketi Amerika olan kokteylin, 1806 yılında bir Amerikan dergisinde yapılan tanımı şu şekildedir:   Herhangi bir yüksek alkollü içkiye (viski, cin, votka vb.) şeker, su , “bitter” denilen acı ve aromatik içeceklerin karıştırılmasıyla elde edilen, insanı rahatlatıcı bir içkidir.

cocktail5

 

Benzer bir başka tanım : içeceklerin birbirleriyle ve aromatik – acı içeceklerin karıştırılmasıyla elde dilen, güzel renk, görünüm ve kokuya sahip içeceklerdir.

Uluslar arası barmenler birliğine kayıtlı 11.000 kokteyl vardır. İngiliz barmenler odasının kayıtlarında ise 7.000 çeşit kokteyl vardır.

 

Kokteyller;

  • Genel olarak bir ana içki baz alınarak yapılır. Genellikle votka, cin, tekila, rom, viski vb. yüksek alkollü içkiler ana içkidir.
  • Ana içkinin kokusuna, tadına uygun, karıştırılması sonucu uygun bir renk ve lezzet verecek yardımcı içki ve ya bir başka içki karıştırılır.
  • Meyve suları, aromalı şuruplar, bazı acılar ve soslar ile değişik aromalar katılır. Kokteyldeki alkolü yumuşatan, aroma kazandırıp mülayimleştiren malzemelerdir.
  • Genel olarak bir kokteyl üç veya dört değişik cinsten birbirlerine uygun alkollü içki veya meyve sularının karışımından yapılır.

 

Unutulmaması gereken şu ki; çok içkiyi birbirine karıştırmakla iyi kokteyl yapmış olmazsınız, uygun içkileri doğru oranda karıştırmaktır önemli olan. 

cocktail4

Bunların haricinde kokteyl yaparken,

  • Kullanılan buz erimemiş ve yeterli büyüklükte olmalıdır:         Erimiş buz karıştırma esnasında daha da eriyeceğinden, içkinin lezzetini doğrudan etkiler.
  • İçkilerin kalitesi içkiyi tamamen etkileyeceğinden kullanılan içki orjinal ve ya kalitelisi olmalıdır: piyasada çok satılan ve bilinen tüm markaların muadilleri mevcuttur. Fakat orjinali gibi olmamaktadır.  Örnekse;  Margarita kokteylinin yaratıcısı, Bayan Margarita Sames; Cointreau kullanılmadan yapılan Margarita için ” Bu gibi kokteyllere Marga ya da Rita adını verebilirsiniz. Ama bunlar kesinlikle Margarita değildir. ”  diyordu.
  • Reçetedeki ölçülere dikkat edilmeli, kokteyl dengeli olmalıdır: ana içkinin alkolü yakmamalı, şuruplar nedeniyle çok tatlı olmamalı, dengeleyici soslar diğerlerinin üzerine çıkmamalı.
  • Yeteri kadar çalkalanmış ve iyi soğutulmuş olmalıdır: içkiler birbirine iyice karışmalı, yeteri kadar soğumalı, fakat fazla karıştırmadan kaynaklı buzun eriyerek içeceğin sulanmasının da önüne geçilmelidir.
  • Garnitürün içeriğe uygun olması tercih edilmeli, gereksiz ve abartılı süslemelerden kaçınılmalıdır.

cocktail2

..

Yorumlar kapatıldı.

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: