ALKOL & ALKOL ELDE ETME YÖNTEMLERİ

.

Alkol; şeker ve nişasta içeren bitkilerin mayalanması veya damıtılmasıyla elde edilir.

Yeterli şeker ve nişasta bulunan her türlü bitkiden alkol elde edilebilir.

Bu alkol, içilebilir olan “ETİL” alkoldür. İçkilerde bulunup da konumuz olan bu alkoldür.

İçkilerdeki alkol oranı hacimsel olarak değerlendirilip, yüzde (%) olarak yazılır. Rakıdan örnek verelim : 70 cl lik, Yeni Rakı’nın  alkol derecesi %45 tir. Altınbaş Rakı’nın alkol derecesi ise %50 dir.

Bir diğer alkol türü “Metil”  alkoldür (metanol) ki; kimyasal çözücü olarak, boya endüstrisinde, antifrizlerde kullanılır.  Vücuda alındığında direk sinir sitemini çökerten bir kimyasaldır. Baş ağrısı, baş dönmesi, bulantı, kusma, şiddetli karın ve bel ağrısı, solunum yetmezliği, körlük , göz bebeklerinde genişleme, ışığa cevapsızlık, göz bebeğinde kızarıklık, ödem ve ense sertliği yapar. Ölüme veya kalıcı hasarlara yol açar.

Şimdi; metil alkolü okuduktan sonra üzerimizde oluşan gerginliği bir kenara bırakıp, kararında içildiğinde; keyif verip rahatlatan etil alkolün elde edilme yollarına bir bakalım.

ALKOL ELDE ETME YONTEMLERİ

 

FERMANTASYON  ( MAYALAMA )

Bitkilerde bulunan nişasta ve şekerin kimyasal reaksiyonla alkole dönüşmesi durumudur. Kimi zaman doğal yolla yapılan bu işlem, maya ilavesi ile de olabilir.
 
Fermantasyon (mayalanma)  neticesinde içeceklerin içinde oluşabilecek alkol oranı %18 civarındadır. Yani mayalama ile elde edilen , şarap veya biranın, doğal yollarla olabilecek en yüksek alkol oranı %18 dir. Ancak içerisine alkol katkısı yapılarak zenginleştirilebilirler.
 
 

DİSTİLASYON ( DAMITMA )

 
Mayalanarak belli bir alkol oranına kadar çıkabilen içkiler, distilasyon (damıtma)  işlemi ile alkol konsantre edilerek yoğunlaştırılır.
 
Bu iş için iki yöntem vardır :
 1. İMBİK DAMITMASI (POT-STILL)

 2. SÜREKLİ DAMITMA (PATENT-STILL)

 
 
 
————————————————————————————————————————————————-
 

NOT 1 :

Bu iki kavram hangi içkinin yapılışını sorsanız, hangi içki şişesini elinize alsanız karşınıza çıkacak. Bu yüzden burada başladık, ileride tekrar edeceğiz.

 
  

NOT 2 :

“Distilasyon” mu, “Destilasyon” mu yazılıyor ? diyecek detaycı arkadaşlarım olacaktır. Türkçesi “Damıtma”dır. 🙂 İngilizcesi “Distilation”.
Ama damıtmayı kullanmayan kaynaklar her iki yazış şeklini de kullanmaktalar! Her iki yazılışı ile küçük ünlü uyumuna da uyuyor! ki yabancı kökenli kelime için uyumu aramak da hata!!!
 
 
Daha da tatmin olmayan varsa sorsun, lütfen: Türk Dil Kurumu 
 
Başkanı
Prof. Dr. Mustafa S. KAÇALİN
0 (312) 426 81 24
0 (312) 466 30 61
 0 (312) 468 07 83
 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂
.
.
 

ALKOL & ALKOL ELDE ETME YÖNTEMLERİ” için 4 yorum

 1. de’lerle probleminiz yok onu anladım da, “ta” olunca kafanız karışıyor sanırım. yoksa bu kadar Türkçe deyip aşağıdaki yanlışları yapmanız enteresan…

  “İçkilerde bulunupta konumuz olan bu alkoldür” (bulunup da)
  “ki yabancı kökenli kelime için uyumu aramakta hata!!!” (aramak da)

  başka hatalar yok mu? elbette var. anlatım bozukluğu da var mesela. ama tabi en bariz olan ve herkesin gözüne batacak olanları söyledim ben. teşekkürler.

  1. Handan Hanım, bir düzeltmen gözüyle yazımı okuyup yanlışları tespit ettiğiniz için ben teşekkür ederim.

  2. Adamın ne dediğini anladınmı. Konu rakı olunca Gerisi teferruat handan hanım.

 2. abi sen uyma ona nerden çıktı konunun içine etti sen vodka için olan etil alkolü bi tarif etsene evde nasıl yaparız litresi 50 tl olmus yha

Yorumlar kapatıldı.

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: